Amr İbn-i Ma’d-ı Kerîb Radıyallahu Anh

İran ordusu ile İslam ordusu arasında yapılan savaşta, en ön safta savaşan 100 yaşını geçkin sahabinin kahramanlık hikayesi.

 Amr İbn-i Ma’d-ı Kerîb Radıyallahu Anh
 Amr İbn-i Ma’d-ı Kerîb Radıyallahu Anh admin
Reklam

İranlılar ile İslam ordusu arasında cenk yapılıyordu. İmân ordusu 40 bin cengâver, küfür ordusu ise 120 bin askerdi… İpekli elbiseler içinde, bellerinde altın kemer, kollarında parıltılı bilezikler vardı… İleri atılıp, İslâm ordusuna karşı avaz avaz bağırdılar: “İçinizde bizimle cenk edecek biri var mı?” İslâm safından biri ok gibi fırladı: “Ben varım!” Bütün gözler, hayretle açılmış idi. Zira cenk sahnesine doğru ilerleyen bu cengaver yüz yaşını geçmiş olan Amr İbn-i Ma’d-ı Kerîb idi.

İŞTE BÖYLE SAVAŞACAKSINIZ

Kanının her zerresinde, volkanlar kaynayan bir sahabi ile cenkleşen iranlı ok atmakta çok usta idi. Amr “Ya Allah!” deyip yürüdü. İranlının okundan kendisini kurtardı. Ve hemen atını mahmuzlayıp şimşek gibi uçtu. İranlıyı belinden yakalayıp yere çaldı ve kılıcını yıldırımdan bir gülle gibi indirdi.

İranlı cengaverin başını gövdesinden ayırdı ve iman ordusuna dönüp bağırdı. “Ey şanlı gaziler, işte böyle savaşacaksınız!”

Ve savaş bütün şiddetiyle başladı. İman ordusunun zaferi ile sona erdi. 40 bin iman arslanı 120 bin kâfiri kılıçtan geçirdi. Müslümanlara bu gücü veren imanları idi… Bir mislini ne tarihin bildiği, ne insanoğlunun hayal edebildiği Nur asrı işte böyle kahramanlıklarla dolu idi.

Kaynak: Tarihe Şan Verenler, M. Necati Bursalı

Amr İbn-i Ma’d-ı Kerîb Radıyallahu Anh
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha