İlim Meclislerinin Fazileti

Peygamber Efendimizin (s.a.v) bulunduğu bir ilim meclisinde üç kişi üzerinden verilen meclis adabı ve ilim meclislerinin fazileti...

İlim Meclislerinin Fazileti
İlim Meclislerinin Fazileti admin
Reklam

Ebû Vâkıd el-Leysî (r.a) şöyle anlatır:

“Bir gün Rasûlullah (s.a.v), huzûrunda ashâbı olduğu halde Mescid’inde otururken karşıdan üç kişi geldi. İkisi Allah Rasûlü’ne doğru yöneldi, birisi de başka tarafa gitti. Bu iki kişi Efendimiz’in huzûrunda durup selâm verdiler. Bunların biri halkada bir aralık bularak oracıkta oturdu. Diğeri ise cemaatin arkasında oturdu. Üçüncüye gelince o da arkasını dönüp savuştu. Rasûlullah (s.a.v) sözünü bitirince şöyle buyurdular:

«‒İsterseniz bu üç kişinin hâlini size haber vereyim. İçlerinden biri Allah’a sığındı, Allah da onu barındırdı. Diğeri (sıkıntı vermekten) utandı, Allah da ondan hayâ etti. Öteki ise (bu meclisten) yüz çevirdi, Allah da ondan yüz çevirdi».” (Buhârî, İlim, 8)

Bir kişi, herhangi bir âlimin meclisinde bulunup ondan istifade etmek için gider, ancak rahatsızlık vermemek için kenarda durursa, Allah Teâlâ bu hayâsı sebebiyle onu affeder, ona azap etmez. Ancak bir kimse, âlimlerin meclisinde bulunup ilim öğrenmekten yüz çevirirse, Allah Teâlâ da ondan yüz çevirir. Allah’ın kendisinden yüz çevirdiği kimse ise O’nun gazabıyla yüz yüze gelir.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Nebevi'den 111 Hatıra, Erkam Yayınları

İlim Meclislerinin Fazileti
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha