Bir neslin öncüsü: Muallim Abdullah Mahir İz Hoca

Türk kültür hayatında önemli bir yeri olan, eserleri ve hayatıyla günümüzde de tesiri hissedilen âlim, tarihçi ve kültür adamı Mahir İz, 9 Temmuz 1974’te vefat etmişti.

Bir neslin öncüsü: Muallim Abdullah Mahir İz Hoca
Bir neslin öncüsü: Muallim Abdullah Mahir İz Hoca admin
Reklam

İlk Meclis’te zabıt katipliği yapan ve muallim olarak bilinen İz’e dair öğrencilerinden Prof. Dr. Mustafa Uzun'la bir söyleşi gerçekleştirdik. Mahir İz'in talebeleri üzerinde etkili bir hoca olduğunu ifade eden Uzun, hocasıyla ilgili şu sözleri sarf etti:

“Bu sene hocamızın 41. Vefat yıldönümü. Hocamız İstanbul Beykoz'da doğmuş. Babası ve annesi tarafından Osmanlı ilmiye ailesinden gelen kendisi de ilim adamı denecek kadar ilmi meselelerde özellikle de edebiyat ve eğitim meselelerinde önde gelen bir İstanbul beyefendisi olarak bütün talebeleri üzerinde etkili olmuş bir eğitimcidir Mahir İz.

Hocamız bildiğini iyi bilen, hayatı tanıyan, dünyayı ve ahireti iyi bilen ve onlar için ne yapılması gerektiğini kavrayan, bütün öğrencilerine iyi insan, iyi Müslüman, ahlaklı birer kişi olmalarını tavsiye eden ve bunun da en iyi örneğini kendi şahsıyla gösteren bir isimdir.”

YE HELAL AŞI, YAP GÜZEL İŞİ

Mustafa Uzun, iyi bir Müslümanın vazifelerini bir dersinde Mahir İz'in şu şekilde formüle ettiğini söyledi:

“İyi bir Müslüman olmanın tarifini yapmıştı bir sohbetinde. 'Hocam kıl beşi kurtar başı diyorlar Anadolu'da. Ne dersiniz?' diye soran bir arkadaşa; 'Evladım o öyle olmaz. Kıl beşi kurtar başı. Ye helal aşı, yap her güzel işi. Ol müminin kardeşi, kurtar başı.' şeklinde formüle etmişti. 

Mahir İz'in iyi insan olmanın gerekliliklerini kendi şahsında gösterdiğini ifade eden Uzun sözlerine şu şekilde devam etti:

“Hocamızın tanınması, hatıralarının okunması, özellikle dini anlamak ve dinle cemiyet ilişkilerini kavramak için Din ve Cemiyet kitabının okunması, tasavvuf hakkındaki düşüncelerinin insanlar tarafından bilinmesi gerekir. İyi bir Müslüman, iyi bir insanın nasıl olması gerektiğini hem şahsıyla hem eserleriyle ortaya koymuş önemli bir isimdir.”

“SEBEB-İ FEYZİMİZDİ”

Mahir İz'in hayatı boyunca öğretmenliği her şeyin önünde tuttuğunu ifade eden Mustafa Uzun, yoğun mesaisine rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 60'lı yıllarda yayınladığı Kur'an-ı Kerim mealinin redaksiyon heyeti başkanlığını yapacak bir mesaiye de hiç çekinmeden ve usanmadan zaman ayırdığını vurguladı.

Mustafa Uzun hocası Mahir İz'le alakalı son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Mekanı cennet olsun inşallah. Cennetin yüksek derecelerine nail olsun diye dua ediyoruz. Bizim sebeb-i feyzimizdi. Mahir hocamıza yetişemeyenlere onun kitaplarını okumalarını tavsiye ederim.

Bir neslin öncüsü: Muallim Abdullah Mahir İz Hoca
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha