Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya kullanırken nelere dikakt etmeliyiz? Bir Müslümanın sosyal medya kullanım ahlakı nasıl olmalıdır? Ayet ve hadislerle uyarılar...

Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler admin
Reklam

İyi niyetli olduğunu düşündüğümüz birçok paylaşımın aslında bir “kul hakkı ihlâli” olduğunu unutmamak gerekir. Bugün literatürümüze giren “sanal gerçeklik”; hayatımızın “gerçek” boyutunun önüne geçmiş durumdadır.

Ayrıca sosyal medyanın ne kadar kitleleri kışkırtan özelliği olduğu, yakın dönemde dünyada ve ülkemizde yaşadığımız olaylardan açıkça görüldü. Bir insanın söylemediği bir sözü söylemiş gibi veya yazmadığı bir yazıyı yazmış gibi sunan, sosyal medya maharetiyle bunu kendisine meslek edinen insanlar olduğu âşikârken bu mecrâları kullanarak “tebliğ” yapıldığı hatasına düşmemek gerekir.

Müslümanın haber kaynağını kullanma ölçüsü, âyet-i kerîmede belirlenmiştir: Kendisine bir haber ulaştığı zaman mutlaka o haberin kaynağını araştırmalı, doğruluğunu veya yanlışlığını te’yit etmelidir. Âyet-i kerîme şöyledir:

“Ey îmân edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse, onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (el-Hucurât, 6)

SOSYAL MEDYA KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Her Duyduğun Haberi Yayma!
“Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurât Sûresi, 6. Ayet)

Zandan Kaçın!
“Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (Hucurât Sûresi, 12. Ayet)

Bilmediğin Şeyin Ardına Düşme!
“Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.” (İsrâ Sûresi 36. Ayet)

Mümin Erkek ve Kadınlara Uyarı 'Gözlerini Haramdan Sakın ve İfftetini Koru!'
"Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. " (Nur Sûresi 30. Ayet)

" Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.   " (Nur Sûresi 31. Ayet)

Seni Bir Gözeten Var!
“İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın.” (Kaf Sûresi 18. Ayet)

Her Duyduğunu Söylemen Yalan Olarak Yeter!
Sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz buyurdular: “Her duyduğunu nakletmesi kişiye yalan olarak yeter.” (Müslim, Mukaddime 5)

Hadislerin Kaynağına Dikkat Et!
Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdular: “Her kim, söylemediğim şeyleri bana isnâd ederse Cehennem’deki yerine hazırlasın!” (Buhârî, İlim, 38)

Yazımız ayet ve hadis eklemeleriyle sürekli güncellenecektir.

Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha