Sultanahmet Cami'nin altı minaresinin sırrı.!

İstanbul denince akla ilk gelen camilerden biri Sultanahmet Camisi. Yeditepeli İstanbul'un kartpostallardaki simgesi. Tarihi yarımadada bulunan Sultanahmet Camisi, Mimar Sinan sonrası klasik mimarinin en büyük ve en önemli eseri olarak biliniyor.

Sultanahmet Cami'nin altı minaresinin sırrı.!
Sultanahmet Cami'nin altı minaresinin sırrı.! admin
Reklam

1616 yılında Sultan 1'inci Ahmet tarafından Ayasofya’nın tam karşısına inşa ettirilmiş. Mimarı aynı zamanda Mimar Sinan'ın da öğrencisi olan Sedefkar Mehmet Ağa. Sultanahmet Camisi, kentin en çok turist çeken mekanları arasında yer almakta. Aynı zamanda klasik dönemin de son büyük camisi.

Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biri. Bu külliye; bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmakta. Bu yapıların bir kısmı günümüzde mevcut değil.

SULTANAHMET CAMİSİ NEDEN MAVİ CAMİ OLARAK BİLİNİYOR?

Camii içinde 20 bini aşkın İznik çinisi kullanılmış. Bundan dolayı da Avrupalılar tarafından 'Mavi Camiî (Blue Mosque)' olarak bilinir.

Sultanahmet Camisi, aynı zamanda Türkiye’nin 6 minareli tek selatin camisi olma özelliğini de sahip. Caminin 6 minaresi olmasına ilişkin bir de efsane bulunmakta.

ALTI MİNARENİN  SIRRI!

Efsaneye göre 'Dönemin padişahı I. Ahmet, minareleri altından yaptırmak istemiş. Ancak kaplamada kullanılacak olan altının değeri padişahın bütçesini fazlasıyla aşmış. Caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa'nın bu emri 'altın’ yerine 'altı' olarak işittiği söylenir. Bundan dolayı da camiyi 6 minareli inşa ettirmiş.

Sultanahmet Camisi, 1985 yılında İstanbul Tarihî Alanları adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine eklenen alanın da bir parçası.

Caminin içindeki en önemli unsur ince işçilikle oyulmuş ve yontulmuş mermerden yapılma mihrap. Zümrüt, gül ve yaldızlarla süslenmiş ve yaldızlarla 100 adet Kur'an işlenmiş kendi mihrabı var. Duvarlardaki büyük tabletlerde halifelerin isimleri ve Kur'an'dan parçalar yazılı. İbadete açık olan Sultanahmet Camisi Müslümanlar için maneviyatı yüksek; İstanbul'u gezmeye gelen turistler için ise mutlaka görülmesi gereken eserlerden biri.

Sultanahmet Cami'nin altı minaresinin sırrı.!
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha