Bulaşıcı Hastalıkların Yayılma Sebepleri.

Bir milletin içinde zinâ, fuhuş ortaya çıkıp nihâyet o millet bu suçu alenî olarak işlediğinde, mutlaka aralarında vebâ salgını ve daha önceki milletlerde vukû bulmamış başka hastalıklar yayılır.

Bulaşıcı Hastalıkların Yayılma Sebepleri.
Bulaşıcı Hastalıkların Yayılma Sebepleri. admin
Reklam

Abdullah bin Ömer -radıyallâhu anh- şöyle nakleder:
“Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bize yönelerek şöyle buyurdu:
«Ey Muhâcirler cemaati! Beş şey vardır ki, onlarla mübtelâ olduğunuzda, -ben sizin o şeylere erişmenizden Allâh’a sığınırım-.
 Onlar şunlardır:
Bir milletin içinde zinâ, fuhuş ortaya çıkıp nihâyet o millet bu suçu alenî olarak işlediğinde, mutlaka aralarında vebâ salgını ve daha önceki milletlerde vukû bulmamış başka hastalıklar yayılır.
Ölçü ve tartıyı eksik yapan her millet, mutlaka kıtlık, (bereketin kalkması) geçim sıkıntısı ve başlarındaki hükümdarların zulmü ile cezâlandırılır.
•Mallarının zekâtını vermekten kaçınan her millet, mutlaka yağmurdan mahrum bırakılır (kuraklıkla cezalandırılır. Hattâ) hayvanları olmasa onlara hiç yağmur yağdırılmaz.
•Allâh’ın ahdini (emirlerini) ve Rasûlü’nün sünnetini terk eden her milletin başına mutlaka Allah kendilerinden olmayan bir düşmanı musallat eder ve düşman o milletin elindekilerden bir kısmını alır.
•İmamları Allâh’ın Kitâbı ile amel etmeyip Allâh’ın indirdiği hükümlerden işlerine geleni seçtikçe, Allah onların hesâbını kendi aralarında görür, (yani fitne, fesat ve anarşi belâsına mâruz kalırlar.)»” 
(İbn-i Mâce, Fiten, 22; Hâkim, IV, 583/8623)

MESCİDLER KAPILARINI (NEDEN) KAPATTI
Medine’de yaşayan bir tivit hesabından Mescid-i Nebevi’nin güncel fotoğrafları paylaşıldı.
Mescid-i Haram’ın kapılarını müminlere kapatmıştı ve bomboştu.
Mescidin mutlaka meleklerden temiz ruhlara kadar başka sakinleri vardır ama kader denk noktasında bu devrin müminleri mescitte yoktu. Hac döneminde aynı anda 2,5 milyon insanın namaz kıldığı, diğer zamanlarda dünyanın dört bir tarafından gelen müminlerle dolup taşan Mescid-i Nebevi sanki biraz müsaade istemiş gibiydi.
Camiler zaten müminlere ‘bir süre gelmeseniz’ diyeli çok oldu. Bir virüsün insanları âdeta boğup öldürdüğü şu günlerde mescitlerin boşaltılması insan sağlığı açısından son derece yerinde bir önlem.
Ancak bir de hadiselerin kendisine mahsus dili vardır. Olayların zahiri yönleri kadar batını hikmetleri de insana birtakım hakikatleri fısıldar. İslam tarihinde eşine az rastlanacak şekilde müminlerin üç mescidi de ibadete kapatılıyorsa elbette çıkarılacak dersler vardır.
Virüsten dolayı yeryüzündeki mescitlerin kapılarını kapatması ve insanlara evlerinden çıkmamaları tavsiye edilmesinin bir hikmeti de (Allah-u âlem) kendi evlerimizin birer mescit gibi kullanılması olabilir. Zira Rabbimiz Nur suresi 36. ayette: “Allah'ın, onların yüceltilmesine ve isminin zikredilmesine izin verdiği evlerdedir; onların içinde sabah akşam O'nu tesbih ederler.”
Mescitlerin müminlere, müminlerin mescitlere hasret kaldıkları böyle bir dönemde; Allah-u âlem evlerimizde Rabbimizi daha fazla anmanın, daha fazla okumanın, daha fazla duanın, daha fazla ibadetin ve muhabbetin mevsimi gelmiş gibi.
Belki de evlerimizde ihmal ettiğimiz vazifelerimizden dolayı bir virüs bahanesiyle Rabbimiz maddi manevi evlerimize ve gönüllerimize çekidüzen vermemiz için bu musibeti işaret fişeği gibi yollamıştır.
Müminin evi onun cennetidir. Allah-u âlem (kendi adıma söylüyorum) cennetimiz kirlendi. Rabbim şer görünen şeyle kalplerimizi ve evlerimizi temizlememizi murad buyurdu.
Müminlerin de Mescitlerin de boynu bükük.
Ümidimiz odur ki; evlerimizde yaptığımız manevi programlarla o yeryüzündeki cennet parçaları olan mescitlere layık olacak bir mümin derinliği yakalamış oluruz.
Rabbim maddi manevi pisliklerden tüm insanlığı sizleri ve aile fertlerinizi muhafaza buyursun…

Bulaşıcı Hastalıkların Yayılma Sebepleri.
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha