Osmanlı Devleti bu Camide ilan edildi

Osmanlı Devleti adına ilk hutbenin okunduğu cami olarak bilinen ve restorasyonun ardından ihtişamlı görüntüsüne kavuşan Eskişehir'deki Karacaşehir Camisi’ne çok sayıda ziyaretçi geliyor.

Osmanlı Devleti bu Camide ilan edildi
Osmanlı Devleti bu Camide ilan edildi admin
Reklam

Osmanlı Devleti’nin ilk kadısı Dursun Fakih Hazretleri tarafından ilk hutbe okunarak Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun dünyaya ilan edildiği Karacaşehir Cami yoğun ilgi görüyor.

Karacaşehir Köyü Camisi Erken Osmanlı Dönemi’nin önemli yerleşimlerinden Eskişehir’deki Karacahisar Kalesi’nin de üzerinde yer aldığı platonun eteklerinde bulunmaktadır. Cami Aşıkpaşazade’nin Osmanlı Devletinin kuruluşunu anlattığı eserinde bahsedilen, ilk hutbenin okunduğu yer olarak kabul edilir.

Karacaşehir Köyünün tarihi arşiv belgelerine göre 15. yüzyılın ortalarına kadar indirilse de bu tarihten günümüze gelebilen mimari bir veri bulunmuyor.

Günümüzdeki Karacaşehir yerleşimi 1843 yılında Karakeçili aşiretinin buraya yerleştirilmesi ile yeniden canlandırıldı. Bugün ayakta olan Karacaşehir Camisi, yıkılmış olan bir başka cami yapısının yerine 19. yüzyılda inşa edilmiş olduğu düşünülüyor.

Son dönemde Karacaşehir’de düzenlenen anma etkinlikleri ile caminin bu özelliği giderek ön plana çıktı. Bu Karacaşehir Köyü ve Camisi’ne olan ilgiyi artırdı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon çalışmaları sırasında temeli olmadığı fark edilen caminin, temel güçlendirme çalışmaları sırasında duvarı çökmüştü.

Çöken duvar ve diğer restorasyon faaliyetleri ile birlikte eksikleri giderilen tarihi cami, 2019 yılı Mart ayında yeniden ibadete açılmıştı.

Osmanlı Devleti bu Camide ilan edildi
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha