İstanbul’daki sahabe kabirleri nerededir?

Peygamber Efendimiz’i hayatında gören ve O’na iman eden, O’nunla bir müddet birlikte olan kişilere “sahabi” denir. Dinin en zayıf olduğu dönemlerde islâm’a inanarak binbir çeşit çileye ve ızdıraba katlanan Peygamber Efendimiz’i can u gönülden seven, O’nu koruyan, O’na hizmet eden sahabiler, her Müslüman tarafından sevilir ve saygı görürler.

İstanbul’daki sahabe kabirleri nerededir?
İstanbul’daki sahabe kabirleri nerededir? admin
Reklam

İSTANBUL’DAKİ SAHABİ KABİRLERİ
İstanbul’da kabirleri olan sahabiler, Peygamber Efendimiz’in fethini müjdelediği Bizans’ı almak için Emevi veya Abbasi devirlerinde gelmişlerdir. Burada şehit olmuş veya çeşitli sebeplerle vefat etmişlerdir.

Şehir fethedildikten sonra Osmanlı Devleti döneminde bu kabirlerin üzerine türbe veya mescitler inşa edilmiştir.

EN ÇOK BİLİNEN SAHABE KABİRLERİ
Halkın akın akın ziyaret ettiği bu mukaddes mekânlar içinde sahabi kabri olduğu kesin bilinenler Eyüp el-Ensârî Hazretleri ile Ayvansaray yakınlarındaki Ebu Şeybe el-Hudrî’dir.

Bunlardan başka 28 sahabe kabri daha vardır. Bunların 9’u Ayvansaray’da surların dibinde, 4’ü Eyüp semtinde, 3’ü Karaköy Yeraltı Camisi’nde, 1’i Karacaahmet Mezarlığı’nda, 12’si ise Suriçi bölgesindedir. Fakat sahabi kabri olduğuna inanılan bu yerlerin doğruluğu tam bir kesinlikle bilinememektedir. Bu kişilerden sadece Eyüp Sultan ve Ebu Şeybe el-Hudrî (r.a.) gerçekten sahabidir. İstanbul kuşatmasında bulunarak burada şehit düşmüş ve buraya defnedilmişlerdir.

Ebu’d-Derdâ, Ebu Zer el-Gıfarî, Amr b. Âs, Ebu Saîd el-Hudrî ve Câbir b. Abdullah’ın da aynı şekilde sahabi oldukları kesindir. Fakat bu kişiler İstanbul’a gelmemiş ve burada vefat etmemişlerdir. Sahabi kabri olduğu iddia edilen diğer yerler ise sahabe olup olmadıkları meçhul ya da sahabe diye uydurulmuş kimselerdir.

İstanbul’daki sahabe kabirleri nerededir?
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha