Türkiye'nin en gizemli suikastı..!!!

Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin En Gizemli Bürokratlarından Birisi olan Merhum Adnan Kahveci'yi şehadetinin 27.yılında minnet ve şükranla anıyoruz.!

Türkiye'nin en gizemli suikastı..!!!
Türkiye'nin en gizemli suikastı..!!! admin
Reklam

Adnan Kahvecinin İlk Yılları

1949 yılında Trabzon-Köprübaşı'nda doğdu. İlkokul sıralarında okurken Milliyet Gazetesinin düzenlediği okullar arası bilgi yarışmasında biricilik kazanarak geleceği parlak birisi olduğunu belirtti. Daha iyi bir eğitim alabilmek için İstanbul'a gelerek burada Kabataş Erkek Lisesi'ne girdi. 1966 yılında buradan birincilikle mezun oldu ve aynı yıl yapılan üniversite sınavlarında da Türkiye birincisi oldu.

Adnan Kahveci üniversite sınavında birinci olmasını şöyle anlatıyor:

''Eve doğru babamla yürüyorduk. Eve yaklaşırken bir de baktık ki kapıda 5-6 kişi birikmiş. Babam memur olduğu için bakkallara 2-3 aylık borcu vardı. Alacaklılar kapıya yığıldı zannettim, hayatımdaki en mutsuz hissettiğim an buydu. Sonra yaklaştıkça baktım ki bunlar tanıdık yüzler değil, bakkala benzemiyorlar. 'Siz Adnan Kahveci misiniz?' dediler. 'Evet' dedim. 'Siz üniversiteler arası seçme sınavında birinci oldunuz' dediler. O andaki büyük mutsuzluk çok değişik bir duyguya dönüştü. Bu ânı asla unutamam.''

Eğitim Hayatı

Adnan Kahveci Türkiye birincisi olarak İstanbul Üniversitesini tercih etti. Fakat buradaki eğitimi fazla uzun sürmedi. Adnan Kahveci İstanbul Üniversitesinden, ABD-İndiana'da bulunan Purdue Üniversitesine geçerek, elektrik mühendisi olarak lisans eğitimini burada tamamladı. Daha sonra Missouri Üniversitesinde doktora eğitimini tamamladı ve bu üniversitede bir süre akademik araştırmalarda bulundu.

Adnan Kahveci'nin Kendi Anlatımıyla Eğitim Hayatı

''İhtisaslaştığım konu bütün bilim dallarının kesiştiği bir alandı. Yani fizik, kimya, mühendisliğin bütün dallarının ve tıbbın ortaklaşa kullanıldığı bir alan. Buna Biyotıp Mühendisliği ya da Tıp Mühendisliği diyoruz. Böylece geniş bir çalışma alanım oldu.''

Siyasete Girişi

Esasında doktora sonrasında Adnan Kahveci'nin üniversitede kalmasını istemişlerdi. Asistan olup ardından basit bir akademik kariyerle Amerika'da yaşamayı tercih edebilirdi. Fakat o, böyle yapmadı. Kendisinin yurt dışında okumasına vesile olan devlete karşı bir borcu olduğunu düşünüyordu. Adnan Kahveci, Türkiye'ye geri dönüp memleket için çalışmayı seçti.

 Adnan Kahveci 1983 yılında Turgut Özal'ın başını çektiği Anavatan partisinin kurucuları arasında bulundu. 1987 yılındaki seçimlerde İstanbul Milletvekili seçildi ve böylece aktif siyasete atılmış oldu.

Siyasi Kimliği Ve Faaliyetleri

Adnan Kahveci 1990 yılında Maliye Bakanlığı görevine getirildi. 1991 yılı seçimlerinde tekrar İstanbul Milletvekili seçildi. 80 darbesinden sonra tanışıp birlikte siyasete atıldığı Turgut Özal'a en yakın olan isimlerden birisiydi. Bugün detaylarını ve gerçekliğini bilememekle birlikte, Turgut Özal'ın gizli projelerini ve birtakım sırlarını Adnan Kahveci ile paylaştığı iddiaları mevcuttur.

Kara Bir Yıl 1993

1993 yılı esasında Türkiye için birçok trajik olayın ve sır dolu ölümlerin yaşandığı bir yıldı. Turgut Özal, Eşref Bitlis, Uğur Mumcu, Binbaşı Ahmet Cem Ersever'in gizemli ölümleri, 33 silahsız erin Bingöl'de otobüsten indirilerek teröristler tarafından katledilmesi ve Madımak Olayı yaşanan hadiselerden sadece ilk başta akla gelenleridir. Adnan Kahveci'nin sır dolu ölümü de işte bu 1993 senesine rastlar.

Sır Dolu Ölümü

5 Şubat 1993 günü, Adnan Kahveci, eşi Füsun Kahveci, kızları Aslı ve küçük oğulları Cihan'la birlikte Ankara'dan İstanbul'a geliyorlardı. Bolu-Gerede yakınlarında otobanda ters şeride girerek kötü bir trafik kazası geçirdiler. Adnan Kahveci ve eşi olay yerinde hayatlarını kaybederlerken, kızları Aslı  bitkisel hayata girmişti. Fakat oda yaşama tutunamadı ve olaydan 10 gün sonra vefat etti. Birçok insan Adnan Kahveci'nin planlı bir şekilde yanlış yola sokularak kasten öldürüldüğü görüşündedir.

Adnan Kahveci'den Sonra

Ailenin küçük oğlu Cihan Kahveci, 1993 yılındaki trafik kazasından kurtulmayı başarmıştı. 2015 yılında, bu kaza hakkındaki araştırmalar sonucunda olayı Erhan Göksel'in planladığını öne sürmüştür. Cihan Kahveci, Erhan Göksel'in İsrail gizli servisiyle birlikte 10 milyon dolar karşılığı bu işi yaptığını ve aynı kişinin Turgut Özal'ı da zehirlediğini iddia etmektedir. Erhan Göksel ise 2010 yılında hayatını kaybetmiştir.

Netice itibarıyla Adnan Kahveci, kendi döneminde her çeşit siyasi görüşe sahip insanın sevgisini ve saygısını kazanmış bir isimdi. Türkiye'nin en alt sınıfından çıkıp devlet mevkilerine kadar çıkan başarı öyküsü de herkese örnek teşkil etmektedir.

Rabbim gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah.!

Adnan Kahveci suikastı Özal Maliye bakan
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Anadolu'nun İslamlaşmasında Etkili Olan Alimler ve Sufiler
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha
Ümmü Varaka Radıyallahu Anha